» Zdjęcie miesiąca

<strong>Złoty</strong> medal 90PZLA MP Katarzyny RutkowskiejZłoty medal 90PZLA MP Katarzyny Rutkowskiej

» Ciekawostki

Czy wiesz jakie było największe oszustwo w historii maratonu olimpijskiego?

Bohaterem największego skandalu w historii olimpijskiego biegu maratońskiego był reprezentant USA, Fred Lorz. Wycofał się z biegu po 15 km a jednak przybiegł na metę pierwszy. Jak to zrobił?

czytaj dalej...

» Tagi

» Ciekawostki

Czy wiesz jakie było największe oszustwo w historii maratonu olimpijskiego?

Bohaterem największego skandalu w historii olimpijskiego biegu maratońskiego był reprezentant USA, Fred Lorz. Wycofał się z biegu po 15 km a jednak przybiegł na metę pierwszy. Jak to zrobił?

czytaj dalej...

Nie żyje założyciel i trener Klubu Sportowego PODLASIE – JANUSZ KUCZYŃSKI

Z żalem informujemy, że w wieku 85 lat zmarł Janusz Antoni Kuczyńki założyciel i trener KS Podlasie Białystok. Zasłużony trener lekkiej atletyki, wychowawca wielu pokoleń medalistów oraz reprezentantów Polski –  na czele z rekordzistką kraju i złotą medalistką Mistrzostw Świata w skoku wzwyż Kamilą Lićwinko (Stepaniuk)

 

unnamed

 

Janusz Antoni Kuczyński.  ur. 1933 rok – zm. 2018 r.

Jako zawodnik reprezentował kluby: Związkowiec Białystok, Budowlani Białystok, Gwardia Białystok, Spójnia Białystok, Sparta Białystok, Jagiellonia Białystok. Należał w latach 50. do najlepszych w Okręgu Białostockim w skoku o tyczce. Bronił też barw Okręgu w różnego rodzaju zawodach ogólnopolskich.  W Mistrzostwach Polski najlepszym jego wynikiem było zajęcie 7. miejsce w MP juniorów w 1952 roku w skoku o tyczce. Jego rekord życiowy w tej konkurencji to 3 m 65 cm z 1956 r.

Oprócz lekkiej atletyki z powodzeniem uprawiał też narciarstwo. W tej dyscyplinie startował nie tylko w biegach, ale także w skokach narciarskich i w tzw. kombinacji norweskiej. W tych konkurencjach reprezentował Okręg Białostocki w latach 50. w tzw. Pucharze Nizin.

Jako trener był także szkoleniowcem w narciarstwie – w latach 60. w Cresovii Białystok, ale oczywiście najbardziej jest on znany z długoletniej pracy trenerskiej w lekkiej atletyce. Pierwsze lekkoatletyczne sukcesy szkoleniowe odniósł jeszcze w latach 50. w Sparcie Białystok. W 1956 rok ten klub (przemianiowany następnie na Jagiellonię) uzyskał bowiem miejsce w ówczesnej lekkoatletycznej I Lidze (dzisiejszej Ekstraklasie).

Następnie Janusz Kuczyński rozpoczął wieloletnią, pełną trenerskich laurów pracę w LZS i Podlasiu Białystok. Jego najbardziej znani podopieczni, którzy zdobywali nie tylko ogólnopolskie, ale także europejskie sukcesy, to m.in: Wiesław Stryczek, Jerzy Szostało (obaj 400 metrów), Grzegoz Sadowski (biegi średnie), Marek Długosielski (sprinty), Barbara Pieczeńczyk, Barbara Gorbacewicz, Anna Galas (wszystkie siedmiobój), Kamila Lićwinko (skok wzwyż).

Był bardzo doceniany za swoją trenerską pracę w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. W latach 70. był trenerem kadry narodowej Polski wieloboistek, a także w latach 90. – Wiceprezesem PZLA. Otrzymał również zaszczytny tytuł Honorowego Członka PZLA oraz Honorowego Prezesa Podlaskiego OZLA i Klubu Sportowego Podlasie. Wybrano go również na trenera 80-lecia Okręgu Podlaskiego.

Jedna z jego utytułowanych podopiecznych powiedziała o nim „trener – marzenie”, tak bardzo bowiem dbał o swoich zawodników. I takim pozostanie w naszej pamięci.

 

Wystawienie zwłok w domu pogrzebowym „Sokół” w Białymstoku przy cmentarzu Farnym w dniu 24.10.18 o godz. 16.00, pogrzeb 25.10.2018 (czwartek) w kościele na cmentarzu Farnym godz. 13.00

» Główny sponsor

» Klub wspierają

Logo stopka
Klub Sportowy "Podlasie"
15-465 Białystok, ul. Włókiennicza 4
tel. 85 652 05 25, fax. 85 652 05 25
e-mail: info@kspodlasie.pl